Valdeltagandet till EU ökar

Precis som i resten av landet ökade valdeltagandet i Europaparlamentsvalet senast i Sigtuna kommun.

Trots ökningen var engagemanget betydligt lägre än i de nationella valen rapporterar Newsworthy. I valdistriktet Valsta centrum var deltagandet särskilt lågt, där endast var femte väljare röstade.

När svenskarna röstar till Europaparlamentet är valdeltagandet avsevärt lägre jämfört med riksdags-, regionfullmäktige- och kommunfullmäktigevalen. Vid EU-valet 2019 röstade endast 46,9 procent av de röstberättigade i Sigtuna, jämfört med 77,4 procent i det senaste riksdagsvalet. Trots detta var 2019 års siffror de högsta någonsin för ett EU-val i kommunen, och det markerade tredje valet i rad med stigande valdeltagande i Sigtuna.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.