Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen
Foto: Magnus Granhagen

Valborg firades i Husby

Valborgsfirandet pågick i Husby under lördagen med vårtal och brasa.

Äntligen var Valborgsfirandet tillbaka i Husby. Husby-Ärlinghundra hembygdsförening stod för firandet med brasa och sedvanligt vårtal. Några hundra hade kommit för att lyssna på talet och se brasan tändas. Vårtalet hölls av Mats Olsson från Naturskyddsföreningen. Hembygdsföreningen bjöd även på buljongsoppa som var ett uppskattat inslag.

Sarah Dawn Finer till Kulturum

Kulturnyheter Artisten och programledaren Sarah Dawn Finer kommer till Kulturum i Märsta för en konsert den 18 april. Biljetterna släpps nu på tisdag och arrangören uppmanar den som vill säkra plats att vara ute i god tid.

julen 2025

Sigtuna julmarknad rankas som en av Sveriges bästa

Nöjesnyheter Sigtuna julmarknad placerar sig på åttonde plats i årets julmarknadsindex, som kartlägger landets mest uppskattade julmarknader utifrån omdömen, söktryck och tillgänglighet. Marknaden får totalpoängen 48,16 och rankas därmed högre än Julmässan på Kalmar slott, trots samma avrundade poäng.

Hampus Busk prisas – började sin bana på Sigtuna museum

Kulturnyheter Kulturhistorikern Hampus Busk tilldelas årets Clarence Morberg-pris för sitt arbete med att tillgängliggöra stadens historia och kulturarv för en bred publik. Priset delas ut för att uppmärksamma hans drivkraft att förankra samhällsbyggande i platsens historiska sammanhang.