Första livesändningen var KSO-duellen som setts av över 4000 på facebook.

Val-TV under valhelgen

Det är nu bara en vecka kvar till valet och under valhelgen blir de Val-tv med märsta.nu, både valdebatt och lokal valvaka.

märsta.nu satsar på Val-tv i helgen. Valdebatten äger rum på Magasinet där alla partier i fullmäktige deltar. Debatten sända live på märsta.nu och kan följas på plats om man önskar. Starttid är 15.30.

På Valdagen kommer vi att vara ute bland väljarna och sedan drar vi igång en livesänd Valvaka ur ett lokalt perspektiv. Där blir det intervjuer med lokala representanter för partierna, analyser och förhoppningvis ett valresultat om det kommer fram framåt småtimmarna. Valvakan startar 18.00.

Hålltiden Valdebatt, 8/9
Start 15.30
Slut 17.00
Följs via märsta.nu eller på plats på Magasinet i Märsta Centrum

Hålltider Valvaka, 9/9
Start 18.00
Slut ca 23.00
Intervjuer med lokala partiföreträdare, analyser och röster om valet.

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Blåljus Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening