Foto: Jamshid Jamshidi

Ordningsvakter attackerades av gäng

I samband med att kommunens ordningsvakter ingrep mot en pågående misshandel i Valsta så attackerades dem med slag och utsattes för stenkastning.

Kommunens ordningsvakter avbröt en pågående misshandel i Valsta under torsdagseftermiddagen skriver Sigtuna kommun på sin Facebooksida. En pojke i 16-årsåldern ska ha blivit påhoppad av 10-15 andra ungdomar mellan ca 17–23 år. I samband med att vakterna ingrep så vände sig gänget mot dem och vakterna fick motta slag samt utsattes för stenkastning. Vakterna kontaktade polis och i samband med det så lämnade både gärningsmän och den som utsattes för misshandeln.

Båda vakterna fick skador och kommunen höjer tillsammans med polisen beredskapen kring Valsta centrum. Kommunpolis Jonas Junered uppger att polisen kommer patrullera mer frekvent i området.

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Blåljus Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening