Vädjar om minskad vattenförbrukning

Norrvatten som levererar vatten till Sigtuna kommuns kommunala vattensystem vädjar om att spara in på kranvattnet.

Vattenverket riskerar att inte hinna producera rent vatten så att det räcker till alla i de 14 kommunerna, däribland Sigtuna kommun. Varma dagar ökar vattenförbrukningen med över 30 procent, många fyller pooler eller vattnar gräsmattor. Under värmeböljan 2018 var det nära att vatten inte räckte till och Norrvatten vill inte hamna i det läget igen:
– När det är varmt ute så ökar vattenförbrukningen kraftigt och de senaste dagarna har vi sett en tydlig ökning. Nu ser vädret ut att bli varmt och torrt framöver och vi vill därför uppmana både privatpersoner och verksamheter att undvika onödig vattenförbrukning, säger Håkan Falk, VD, Norrvatten.

Man bör inte vattna gräsmattan, om man ändå gör det så är det på kvällstid så att vattnet gör nytta och inte avdunstar under dagen. Man borde också välja en vattentunna istället för vattenspridare då en vattenspridare gör av med 150 liter vatten på tjugo minuter. Utöver privatpersoner uppmanas även verksamheter att dra in på onödig vattenförbrukning.

Så minskar du vattenförbrukningen:

  • Använd inte vattenslang och vattenspridare. Vattna hellre med vattenkanna och vattna tidig morgon, kvälls- eller nattetid då vattnet inte dunstar.
  • Undvik vattenkrävande aktiviteter som att fylla pooler, högtrycksspolning och att tvätta bilen.
  • Duscha istället för att bada.
  • Ta korta duschar istället för långa. Stäng av vattnet i duschen när du tvålar in dig.
  • Stäng av vattnet när du borstar tänderna.
  • Kör fulla disk- och tvättmaskiner.
  • Ställ en fylld tillbringare i kylen så slipper du låta kranen rinna för att vattnet ska bli kallt.
  • Laga droppande kranar och läckande toalettstolar.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Man åtalas för grovt olaga intrång på Arlanda

Nyheter En man åtalas nu för grovt olaga intrång efter att han nattetid den 25 maj obehörigt tagit sig in på flygplatsområdet vid Arlanda. Händelsen uppmärksammades först när mannen utlöste ett larm vid en dörr, vilket ledde till att säkerhetspersonal lokaliserade honom och ifrågasatte hans närvaro.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening