SMHI har utfärdat en Gul varning gällande ishalka för tisdagsdygnet för Sigtuna kommun och resterande del av östra Svealand.
Ett lågtryck för med sig snöfall, särskilt under tisdagsdygnet, vilket kan resultera i trafikproblem och andra påverkningar. Detta kan leda till förseningar och begränsad framkomlighet på vägar som inte hunnit snöröjas eller på grund av trafikolyckor. Trafiken kan gå långsammare på grund av halka, snömodd, dålig sikt och snörök. Dessutom kan det finnas risk för inställda avgångar och förseningar inom buss-, tåg- och flygtrafiken. Områden med luftburna elledningar kan påverkas, vilket kan leda till störningar i el- och teleförsörjningen vid temperaturer nära noll grader. Fenomenet förväntas inträffa från den 13 februari kl. 00.00 till kl. 22.00 och främst drabba Östra Svealand. Snöfallet förväntas vara mest intensivt under tisdagen med 5-10 cm snö, lokalt upp till 15 cm, och förväntas avta först sent tisdag kväll.
Nyheter Från den 12 oktober införs ett nytt gränspassagesystem på Arlanda flygplats. Alla resenärer som är medborgare i länder utanför EU måste då lämna både ansiktsfoto och fingeravtryck när de reser in i Sverige och övriga Schengenländer.
Nyheter Renoveringsintresset i Sigtuna har nått rekordnivåer efter att riksdagen i maj tillfälligt höjde rotavdraget från 30 till 50 procent av arbetskostnaden.
Nyheter För en vecka sedan tillträdde Åsa Wallén som ny socialchef i Sigtuna kommun. Hon kommer närmast från Danderyds kommun där hon arbetat inom socialtjänsten i över tre decennier.
Nyheter Mellan den 18 och 24 augusti genomför polisen en nationell insatsvecka med fokus på hastighetskontroller i tätbebyggda områden. Anledningen är att många barn nu återvänder till skolan efter sommarlovet.
Blåljus Två motorcyklar kolliderade på Almungevägen öster om Märsta vid lunchtid på söndagen. Olyckan inträffade på väg 858 i höjd med Skånela, och larmet inkom strax efter halv tolv.
Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.
Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.
Nyheter Sigtuna har i juli uppmätt den högsta långtidsarbetslösheten sedan november 2022. Utvecklingen speglar ett bredare mönster i både länet och riket, men statistiken visar också tydliga skillnader mellan olika grupper på arbetsmarknaden.
Nyheter Länsstyrelsen har godkänt planerna på en ny solcellspark i Bärmö, strax utanför Sigtuna. Parken, som ska anläggas av Soltech Energy, kommer att täcka en yta på 109 000 kvadratmeter, motsvarande cirka 27 fotbollsplaner.