Foto: Region Örebro län

Vaccineringstäckningen ökar inte

Det går trögt med fortsatt vaccinering av kommuninvånare och delen som fått vaccin är i princip oförändrad senaste två veckorna.

Sigtuna kommun ligger kvar på ca 70 procent vaccinationstäckning med en dos efter vecka 34. Sex av tio har dock fått två doser. Antalet färdigvaccinerade uppgår till 22 169 personer.

Åldersgrupperna som inte vaccinerat sig i hög grad är 18-29 och 30-39 som ligger på 51 respektive 57 procent med en dos av vaccinet. Invånare över 40 år har minst 73 procent vaccineringsgrad och över 50 år har nästan 8 av 10 två doser. I hela länet är det 8 av 10 som tagit minst en dos bland den vuxna befolkningen. FHM har ännu inte släppt siffror på andel vaccinerade 16-17 åringar på kommunnivå.

upphandlingen av bolt

Oklart om Bolt-domen överklagas

Nyheter Det är ännu oklart om Sigtuna kommun kommer överklaga Förvaltningsrättens dom om att Bolt inte får vara med i upphandlingen.

VR kommer köra åt Mälardalståg från december 2026

Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.

Var tionde tåg i kommunen försenat under september

Nyheter Tågen till och från stationerna i kommun fortsätter att ha problem med punktligheten. Under september kom var tionde tåg mer än fem minuter sent till stationerna i Märsta, Arlanda C och Rosersberg, rapporterar Newsworthy.