Region Stockholm uppmanar nu länsborna att vara redo för vaccindos 1 eller 2 under sommaren.
I sommar är det många som ska ta dos 2 av vaccin mot covid-19, men många ska även få sin första dos. Nu uppmanar Region Stockholm länsborna att planera sin semester utifrån när man ska ta sin dos. – Nu närmar sig sommaren och då planerar många för semester, kanske i en annan del av Sverige eller till och med i ett annat land. Men den här sommaren är extra viktig om vi ska lyckas att trycka tillbaka pandemin. Lägg därför gärna in vaccination mot covid-19 i semesterplanerna, säger Magnus Thyberg, vaccinsamordnare i Region Stockholm, och fortsätter:
Vaccinera för stockholmarna finns i den region man bor i, vaccinet har fördelats efter var befolkningen bor. Det gäller både första och andra dosen, poängterar Thyberg. Man ska kunna vaccinera sig under hela sommaren men det är inte farligt att dröja någon vecka efter utsatt tid med att ta sin andra dos. Via 1177.se kan man se när det är dags för din åldersgrupp att vaccinera sig.
Notiser En brand bröt ut i ett pannrum i ett bostadshus i Wenngarn under natten mot onsdag. Ingen person skadades, men rök spreds till flera av lägenheterna.
Nyheter Sigtuna kommun placerar sig på plats 138 av landets 290 kommuner i årets Hjärtstartarindex. Trots att antalet registrerade hjärtstartare har ökat till 146 innebär det en försämring jämfört med tidigare år, enligt Hjärt-Lungfonden.
Nyheter En man döms till villkorlig dom och böter på 10 000 kronor efter att ha gått bakom säkerhetskontrollen på Arlanda – utan att vara i tjänst, rapporterar Expressen.
Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.
Politik Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) var i Märsta under onsdagen tillsammans med kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M). Fokus låg på bostadsfrågor, infrastruktur och den lokala utvecklingen i Sigtuna kommun.