Liberalerna i Region Stockholm uppger att vaccineringen ökar i bland annat Sigtuna.
Sigtuna kommun har en av länets högsta ökningar av andel som vaccinerar sig med dos 2 enligt Liberalerna. Andelen som vill ta dos 2 ökade med 3,1 procent i kommunen. Sigtuna har en av länets lägsta vaccineringsgrader. – Vaccinationerna är vårt viktigaste vapen mot pandemin. Varje procent som vi kan öka covid-vaccinationerna är oerhört positivt – det handlar om liv och hälsa, men också om att värna vårt fria och öppna samhälle och undvika fler restriktioner, säger hälso- och sjukvårdsregionrådet Anna Starbrink (L).
Region Stockholm har satsat på att öka vaccineringen i kommunen genom mobila enheter i Märsta och Valsta. – Den låga vaccinationsgraden i vissa områden och i vissa åldersgrupper är problematisk. Det innebär en ökad risk om smittspridningen tar fart, och en ojämlikhet i hälsa och risk för människorna i dessa grupper. Saklig information, motargument mot ryktesspridning och antivaxxares giftiga budskap, samt tillgänglig vaccination är fortsatt prioriterat, säger Anna Starbrink (L).
Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.
Politik Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) var i Märsta under onsdagen tillsammans med kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M). Fokus låg på bostadsfrågor, infrastruktur och den lokala utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Tågen till och från stationerna i kommun fortsätter att ha problem med punktligheten. Under september kom var tionde tåg mer än fem minuter sent till stationerna i Märsta, Arlanda C och Rosersberg, rapporterar Newsworthy.
Notiser Två män, en 22-åring från Märsta och en 20-åring från Stockholm, har häktats misstänkta för olaga frihetsberövande efter den uppmärksammade händelsen vid en busshållplats i Sigtuna förra veckan
Blåljus En 13-årig pojke och en 50-årig man har båda polisanmält varandra för misshandel efter ett bråk i Valsta på söndagskvällen. En elsparkcykel ska ha varit orsaken till konflikten, enligt unt.se
Nyheter Ett 20-tal spelare och föräldrar från Sigtuna Märsta United städade under lördagsförmiddagen halva Rosersbergs industriområde, enligt ett pressmeddelande från Städa Sverige.
Nyheter Trafikverket har beslutat att Märsta station ska byggas om för 1,4 miljarder kronor. Ombyggnaden ingår i den nya nationella planen för infrastruktur och syftar till att modernisera stationen och öka kapaciteten i tågtrafiken.
Nyheter Regeringens förslag om sänkta socialbidrag väntas slå hårdast mot familjer med många barn. I Sigtuna kommun handlar det om omkring tio familjer som kan påverkas när de nya reglerna införs, enligt Socialstyrelsens statistik.
Nyheter Efter några år med minskat intresse ökar antalet som tar jägarexamen igen i Sigtuna kommun. Under 2023 tog 17 personer jägarexamen, vilket är tre fler än året innan, enligt newsworthy.se.
Notiser När fyrfackssystemet infördes blev hundratals avfallskärl över. Nu får de nytt liv i Ukraina, där Sigtuna Vatten & Renhållning och flera grannkommuner bidrar till återuppbyggnaden av avfallshanteringen i staden Vinnytsia.