Foto: Pressbild/Cambio Vaccin

Fler vill ta andra dosen

Liberalerna i Region Stockholm uppger att vaccineringen ökar i bland annat Sigtuna.

Sigtuna kommun har en av länets högsta ökningar av andel som vaccinerar sig med dos 2 enligt Liberalerna. Andelen som vill ta dos 2 ökade med 3,1 procent i kommunen. Sigtuna har en av länets lägsta vaccineringsgrader.
– Vaccinationerna är vårt viktigaste vapen mot pandemin. Varje procent som vi kan öka covid-vaccinationerna är oerhört positivt – det handlar om liv och hälsa, men också om att värna vårt fria och öppna samhälle och undvika fler restriktioner, säger hälso- och sjukvårdsregionrådet Anna Starbrink (L).

Region Stockholm har satsat på att öka vaccineringen i kommunen genom mobila enheter i Märsta och Valsta.
– Den låga vaccinationsgraden i vissa områden och i vissa åldersgrupper är problematisk. Det innebär en ökad risk om smittspridningen tar fart, och en ojämlikhet i hälsa och risk för människorna i dessa grupper. Saklig information, motargument mot ryktesspridning och antivaxxares giftiga budskap, samt tillgänglig vaccination är fortsatt prioriterat, säger Anna Starbrink (L).

Rekordmånga rotavdrag i sommar

Nyheter Renoveringsintresset i Sigtuna har nått rekordnivåer efter att riksdagen i maj tillfälligt höjde rotavdraget från 30 till 50 procent av arbetskostnaden.

Ny socialchef på plats i Sigtuna kommun

Nyheter För en vecka sedan tillträdde Åsa Wallén som ny socialchef i Sigtuna kommun. Hon kommer närmast från Danderyds kommun där hon arbetat inom socialtjänsten i över tre decennier.

Extra

Biljakt tog stopp i Sigtuna

Blåljus Polisen jagade en bil genom Märsta och ut till villaområde i Sigtuna: - Det står poliser med dragna vapen, säger ett vittne till märsta.nu

Många studerar utanför hemlänet

Ung & Student Sigtuna utmärker sig i Stockholms län när det gäller var nya högskolestudenter väljer att studera. En större andel än i länet som helhet börjar sina studier vid lärosäten i andra delar av landet.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening