Nu kan man vaccinera sig på skördedagenFoto: Magnus Granhagen

Vaccinering till Skördemarknaden

Valsta Skördemarknad som pågår på lördag kommer att få besök av vaccinbussen.

Region Stockholm satsar på att öka vaccineringsgraden bland invånare i utsatta stadsdelar där än så länge för få anses ha vaccinerat sig. Därför kommer en vaccineringsbuss bland annat till Valsta. Man har valt ut Skördedagen mellan 12-15 som besöksmål.
– Vaccinationstäckningen varierar mellan områden. Det är extra angeläget för oss att vaccinera fler personer i områden där det tar längre tid att nå en god täckning. Där måste vi fortsätta att arbeta med åtgärder för att få fler att vaccinera sig med båda doserna vaccin, säger Magnus Thyberg, vaccinsamordnare i Region Stockholm.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.