Fas 2 av vaccineringen väntas komma igång i februari och då kommer alla över 70 år att erbjudas vaccinmöjlighet.
Vaccineringen mot covid-19 är indelad i fyra faser, den första är inledd och riktas mot personer som bor på särskilda boenden eller har hemtjänst enligt socialtjänstlagen. Man kan även skydda dessa genom att vaccinera vård- och omsorgspersonal eller inom hälso- och sjukvård samt vuxna som över tillsammans med någon som tillhör riskgruppen.
Fas 2 kommer att inledas i februari och då rekommenderas vaccin av personer över 70 år, personer som är 18 år eller äldre och som får insatser enligt LSS, personal inom vård och omsorg samt inom LSS eller som arbetar nära patienter och omsorgstagare.
Fas 3 inleds efter avlutad Fas 2 och då vaccineras övriga vuxna personer mellan 18-69 år och tillhör riskgrupp. Vilka som är riskgrupp kommer att specificeras senare. Fas 4 innebär att man erbjuder övriga vuxna personer som inte tillhör riskgrupp möjlighet till vaccin. Alla vuxna som bor i Sverige ska ha erbjudits vaccin mot covid-19 under det första halvåret 2021. Barn är i nuläget exkluderade från vaccineringen då vaccinet inte fullt prövats på dem samt att de generellt löper låg risk att drabbas av allvarlig covid-19-sjukdom. Barn som hör till riskgrupp kan föra diskussion med läkare om vaccinering.
Nyheter Trafikverket går nu ut och varnar för att trafiken kan bli riktigt besvärlig i Sigtuna kommun under torsdagen och fredagen. Prognosen visar på mycket snö i kombination med kraftig vind, och myndigheten uppmanar bilister att stanna hemma om resan inte är nödvändig.
Blåljus Tre personer misstänks för brott efter ett bråk i en lägenhet i Märsta under tisdagen. En kvinna i 30-årsåldern misstänks för misshandel och grovt olaga hot.
Blåljus En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.
Nyheter Under nyårsafton erbjuder Swedavia och Stockholm Arlanda Airport kostnadsfri parkering för hundägare som vill ge sina djur en lugnare nyårsnatt.
Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.
Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.
Politik Antalet anställda läkare, sjuksköterskor och undersköterskor i Region Stockholm har ökat med över 2 000 personer sedan 2023, samtidigt som intresset för att arbeta i regionen har ökat kraftigt.
Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.