Vaccineringen den gångna veckan visar att det nu är nästan 13 procent som vaccinerats i kommunen.
Vaccineringen pågår för fullt och det har öppnats upp möjlighet att vaccinera personer över 65 år. Förra veckans siffror från Svenska Vaccinationsregistret som Newsworthy sammanställt visar att 12,7 procent av kommuninvånare över 18 år fått minst en dos, 5,2 procent har fått två doser. Totalt rör det sig om 4773 personer som fått en eller två doser.
I länsjämförelse klättrar Sigtuna när det gäller vaccinationstakt. Norrtälje har fortsatt vaccinerat flest där var femte person över 18 år fått en eller två doser. Sigtuna är dock en av 6-7 kommuner där invånarna vaccinerats i lägre takt. Det beror på en yngre befolkning än i Norrtälje.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.
Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.
Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.
Politik Företrädare för Liberalerna har varit på plats vid förvaret och mottagnings- och återvändandecentret i Arlandastad. Med under dagen fanns även riksdagsledamoten och migrationspolitiske talespersonen Patrik Karlson.