Vänsterpartiet ger inte upp om en rödgrön kommunledning och hoppas kunna få över Miljöpartiet till ett samarbete: - Maktmissbruk och korruption har ingen ideologisk färg.
Vänsterpartiet anser inte att en kommunledning bestående av de borgerliga partierna och Miljöpartiet skulle resultera i den nystart som kommunen behöver. Det skriver ordförande Niklas Andersson i ett pressmeddelande. Istället skulle den koalitionen leda till en ”ideologisk tvärvändning” och hota ”välfärdssatsningar som drivits igenom”.
Niklas Andersson tycker att de som varit inblandade i att missbruka medborgarnas förtroende bör avgå men att man inte uppnår något av att byta ideologisk färg. – Maktmissbruk och korruption har ingen ideologisk färg. De måste bekämpas varhelst de uppstår, och kan inte tillåtas att sabotera allt det viktiga arbete som pågår dagligen och som våra medborgare har rätt att förvänta sig av sina förtroendevalda.
Vänsterpartiet hoppas på dialog med Socialdemokraterna och Miljöpartiet, de senare har tidigare öppnat upp för att få med (V) i en regnbågskonstellation men utan gehör. – Våra medborgare förtjänar en politisk ledning som vågar och orkar fullfölja de satsningar som vi fick mandat att genomföra i det förra valet. Att lämna tyglarna till en borgerlig koalition under mandatperiodens sista år skulle vara ett svek mot väljarna, menar Niklas Andersson.
Ung & Student En undersökning som märsta.nu genomförde på Midgårdsvallen under torsdagen visar att många unga i Märsta spenderar stora delar av sitt sommarlov framför skärmen.
Blåljus En berusad man i 30-årsåldern omhändertogs av polis på Arlanda under fredagskvällen efter att ha knuffat en annan person. Händelsen inträffade strax före klockan 18 och ledde till ett larm om stökigt beteende på flygplatsen.
Notiser Under söndagen den 13 juli gäller en gul vädervarning för skyfall i Sigtuna kommun och övriga delar av norra Stockholms län. Varningen är utfärdad från midnatt till kl. 17 på eftermiddagen.
Politik Mellan den 8 och 21 september hålls kyrkovalet i Svenska kyrkan. Då får medlemmar över hela landet möjlighet att rösta om vilka som ska styra kyrkan under de kommande fyra åren – både lokalt och nationellt.
Ung & Student Allt fler gymnasieelever i Sigtuna kommun får sitt CSN-stöd indraget. Under läsåret 2024/2025 handlar det om 222 personer – motsvarande 11,4 procent av de studiemedelsberättigade i kommunen. Det är den högsta siffran på tre år och en ökning från 204 personer (10,7 procent) förra året.
Ung & Student Under måndagseftermiddagen inleddes "Sommarkul för alla" i Rakvereparken i Märsta – ett initiativ som bjuder på kostnadsfria sommarlovsaktiviteter för barn mellan 9 och 12 år.