Barn i familjer med försörjningsstöd kan få 500 kronor vardera för någon aktivitet i samband med vintern.Foto: Daniel Iskander/Genrebild
Utsatta barn får vinterpeng
För andra vintern i rad kommer familjer i behov av försörjningsstöd att kunna säga en särskild vinterpeng på 500 kronor per barn.
I samband med vintern 15 december-15 januari kommer familjer som redan innehar försörjningsstöd att kunna söka 500 kr per barn i en vintersatsning. Syftet är att barn i utsatta familjer ska kunna få en positiv upplevelse av vinterledigheten och att motverka utanförskap. 130 barn uppskattas vara berörda och totalkostnaden för kommunen är beräknad till 65000 kronor.
Tidigare har Sigtuna kommun även gett en extrapeng för barn i familjer med försörjningsstöd i samband med sommarlovet. Som barn räknas man till och med 18 år och familjen ska ha haft försörjningsstöd sedan minst ett år tillbaka. Utbildnings- och arbetsmarknadsnämnden ska fatta beslut i ärendet nästa vecka.
Blåljus Trafiken på E4 i södergående riktning påverkas kraftigt efter en olycka i höjd med Knivsta under förmiddagen på lördagen. Flera fordon var inblandade i en så kallad kökrock.
Nyheter Ingress: PRO:s årliga prisundersökning av matkassar visar fortsatt stora skillnader i matpriser runt om i landet. I årets kartläggning deltog dock inga butiker i Sigtuna, Märsta eller Rosersberg.
Politik Vänsterpartiet i Märsta–Sigtuna har träffat märstabon Ayla och hennes familj för att uppmärksamma konsekvenserna av dagens migrationsregler. Partiet menar att hennes situation visar behovet av en mer långsiktig och rättssäker migrationspolitik.
Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har lämnat in både en fråga till kommunfullmäktige och ett initiativärende till utbildningsnämnden om möjligheten att använda statliga bidrag för att införa eller utveckla tvålärarsystem i grundskolan.
Nyheter Antalet vuxna i Sigtuna kommun med skulder hos Kronofogden har ökat under de senaste åren. Vid årsskiftet 2025/2026 hade 2 519 personer skulder, jämfört med 2 000 under pandemiåret 2020.
Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.
Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.
Blåljus Polisen spärrade av ett område i Sätuna med anledning av ett misstänkt farligt föremål. En förundersökning om förberedelse till allmänfarlig ödeläggelse har inletts.