Foto: Daniel Asplund/Swedavia

Utredning om drönarlarm är nedlagt

Samtliga tre utredningar om drönarlarm har nu lagts ner av polisen.

Alla tre polisutredningar om drönare över Arlanda flygplats har nu avslutats, meddelar polisen till P4 Stockholm. Två av utredningarna avslutades redan förra veckan, och nu har även den tredje lagts ner. Polisens talesperson Carina Skagerlind förklarar för SVT: ”Det finns helt enkelt inget att ta på, inget vi kan jobba vidare med.”

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.