Foto: Svante Örnberg/Swedavia

Utredare tillsätts för att utveckla Arlanda

Regeringen har tillsatt en utredare med uppdrag att ta fram en plan för att utveckla Arlanda.

En särskild utredare tillsätts av regeringen för att ta fram en plan för att utveckla Arlanda. Syftet där att säkra tillräcklig flygkapacitet och därmed kunna avveckla Bromma på sikt.
-Utredaren ska ta fram en plan för utveckling av Arlanda flygplats. För att en avveckling av Bromma flygplats ska vara möjlig behöver flygkapaciteten säkras med en god tillgänglighet för inrikesflyget på Arlanda, säger infrastrukturminister Tomas Eneroth.
Planen ska inkludera utvecklingsmöjlighet parallelt med miljötillstånd, flygkapacitet och att planen kan bidra till omställning till fossilfritt flyg. Peter Norman leder uppdraget som ska redovisas senast 15:e juni i år.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening