Moa Lindholm från Uppsala vill att Arlandas expansionFoto: Privat/märsta.nu

Förening vill stoppa Arlandas expansion

Föreningen Flyglarm Arlanda har startat en namninsamling för att stoppa utbyggnaden av Arlanda.

24-årige Moa Lindholm från Uppsala är talesperson för intresseföreningen Flyglarm Arlanda där syftet är att driva en namninsamling för att minska flygandet och Arlandas expansion.
– Swedavia, det statliga bolaget som driver Arlanda och nio andra svenska flygplatser, planerar för nästan en fördubbling av antalet flygresenärer till 2050 och planerar redan nu för utbyggnader som ska öka kapaciteten, säger Moa i ett pressmeddelande.

Utöver att Flyglarm Arlanda vill se ett minskat flygande vill man också se satsningar på en hållbar reseinfrastruktur i hela landet och en ändrad syn på resande.
– Flyget sticker ut när det gäller klimatpåverkan och de tekniska lösningarna för att driva planen på biobränsle eller el ligger för långt i framtiden, så det enda rimliga i dagsläget är att minska flygresandet, fortsätter Moa.

Namninsamlingen och kampanjen ska visas för politikerna så att de enligt Moa Lindholm kan se att det finns ett ”folkligt stöd” att agera i frågan. Arlandas expansion är något som man vill stoppa. Ett tiotal personer är hittills engagerade i kampanjen:
– I miljörörelsen brukar vi säga att vi ska ”tänka globalt, agera lokalt” och det är precis vad vi försöker göra, fortsätter hon. Vi tror att en annan värld är möjlig och att det nu är dags att förverkliga den, tillsammans.

Lugnt läge i kommunen efter stormen

Notiser Stormen Johannes drog in över norra och mellersta Sverige under lördagen, men i Sigtuna kommun rapporterades ett relativt lugnt läge under kvällen och natten. Det enda kända tillbudet var att ett träd föll över väg 255, vilket orsakade tillfälliga störningar.

Dumpade julgranar skapar problem

Nyheter Efter julen ökar antalet julgranar som lämnas i naturen, något som både skadar miljön och kan vara ett brott. I Sigtuna kommun finns möjlighet att få granen hämtad genom kommunens avfallsbolag.

Stormvarning över kommunen

Nyheter SMHI har utfärdat en gul vädervarning för kraftig vind i delar av Uppland, vilket även berör Sigtuna kommun. Varningen gäller lördag kväll mellan klockan 18 och 23.

God Jul

Notiser märsta.nu önskar alla läsare en god jul🎄.