Foto: Pressbild

Upprustning av utemiljö vid Arlanda

SVEAB har fått sitt största projekt någonsin från Swedavia, som innebär att de ska rusta upp området utanför Sky City på Arlanda.

SVEAB har tidigare genomfört komplexa projekt för Swedavia och är glada över att ha fått fortsatt förtroende. Detta är första etappen i Swedavias större uppgraderingsplan för flygplatsen och innebär en totalrenovering av området mellan terminal 4 och 5. Infrastruktur som vatten, el, och markbeläggning, som nu har över 50 år på nacken, ska bytas ut, och även brygghus och gångar mellan flygplan och terminaler ska ersättas. Projektet startar hösten 2024 och kommer att pågå i två år.

Arlanda rankas som Europas punktligaste storflygplats

Näringsliv Swedavia redovisar ett fortsatt positivt resultat för årets tredje kvartal, med ökad nettoomsättning och förbättrat rörelseresultat. Bolaget uppger att efterfrågan på flygresor ökade både inrikes och utrikes, samtidigt som de kommersiella intäkterna steg.

Quality Hotel Arlanda XPO prisas för fjärde året i rad

Näringsliv Quality Hotel Arlanda XPO fortsätter att imponera i hotellbranschen. För fjärde året i rad har hotellet utsetts till Sweden’s Leading Conference Hotel av World Travel Awards, ett pris som hyllar framstående insatser inom turism och gästupplevelser världen över.

Terminal 5 blev Catwalk – Firade modevecka

Näringsliv Runt om i världen pågick modeveckor och så även på Sveriges största flygplats, Arlanda. Under fredagen förvandlades Terminal 5 till en stor catwalk för en dag när butikerna på flygplatsens nya Marknadsplats visade upp höstens mode för förbipasserande resenärer.