Sedan Sigtuna kommun gått ut med att man avser införa parkeringsavgifter på pendlarparkeringarna har det varit upprörda känslor hos kommuninvånare.
märsta.nu rapporterade på tisdagen om att kommunen vill införa avgifter på pendlarparkeringar. I sociala medier på märsta.nu:s facebooksida har kommunen fått mestadels kritik. Även läsare har hört av sig till märsta.nu och undrar hur kommunen resonerar: – Vi som bor ute på landsbygden får ta smällen. Dålig kollektivtrafik från Odensala till exempel. Jag jobbar i Solna och bor i Odensala, jag måste ta bilen till stationen för att kunna hinna till min arbetsplats till 8. Nu får man väl ta bilen till jobbet, heja miljön, skriver en av läsarna.
En annan läsare som också bor i Odensala och arbetar i Stockholm håller med. – Vad ska de göra för oss som jobbar på natten och måste parkera bilen och bor på landet? Sigtuna kommun har bara tänkt för sig själva.
På märsta.nu:s facebooksida är det stort engagemang och de flesta är kritiska, några åker även förbi Märstas pendlarparkering och stannar till i Rosersberg: – Rosersbergs stora parkering har ju massor av lediga platser. Sjukt dåligt detta. Fattar syftet men man borde ge kommunens invånare rätt att stå gratis, skriver en facebookanvändare.
Nyheter Allt fler ungdomar i Sverige gör värnplikt. Under 2025 påbörjar 8 250 personer sin grundutbildning, vilket är 830 fler än året innan. Ökningen följer riksdagens beslut om att successivt stärka försvaret de kommande åren.
Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.
Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.
Blåljus Vid 2-tiden i natt inträffade ytterligare ett våldsbrott i Märsta. En man grips misstänkt för grov misshandel. Den utsatte är en kvinna som förts till sjukhus.
Politik Oppositionspartierna Socialdemokraterna, Vänsterpartiet, Miljöpartiet och Centerpartie riktar skarp kritik mot den moderatledda kommunledningens beslut att tacka ja till ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring.