Foto: Samling för Sigtuna/Facebook

Protester mot cykelställ vid Lilla torget

Sigtuna kommun ställde cykelställ vid Lilla torg men efter protester från lokala Sigtunabor så fick man plocka bort dessa.

Sigtuna kommun hade ställt ut tillfälliga cykelställ på Lilla torget. Dock var inte alla lika nöjda med placeringen varpå Sigtuna kommun fick en del missnöjda röster. Protesterna ledde till att Samling för Sigtuna ska ha tagit ett direkt initiativ att återställa miljön runt torget, står det enligt ett facebookinlägg. Behov av cykelställ finns dock längs gatan eftersom det är en cykelfri gata. Samling för Sigtuna ska komma in med förslag på cykelställ som passar in i miljön och en lämplig plats.

valet2026

Axelsson: Konsultnotan måste fram

Politik Oppositionsrådet Marie Axelsson (S) menar att kommunledningen kommer undan för lätt med att 134 miljoner kronor gått till konsulter: - Det är en skandal och därför behöver detta komma ut till allmänheten så att de vet vad deras skattekronor använts till. Det är ju kommuninvånarna som betalat för detta, och dessutom har avtalet med konsultmäklaren förnyats, säger Marie Axelsson (S).

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkte mannen nekar till brott

Nyheter Rättegången om ett elva år gammalt dödsfall i Sigtuna har inletts. Den åtalade mannen nekar till brott, rapporterar Dagens Nyheter.

Mordet i fjärden

Rättegången inleds idag

Notiser Idag inleds rättegången mot den man som misstänks för mordet i Sigtunafjärden för elva år sedan.

Mycket stor brandrisk i kommunen

Notiser Det råder mycket stor risk för skogsbrand i Sigtuna kommun under fredagen. Varningen gäller från klockan 09 till 22 och omfattar stora delar av sydöstra Svealand.

Väsby kan stoppa kraftledning mot Odensala

Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.