Under december sker en hel del bränder med anledning av levande ljus och brandkår uppmanar allmänheten att vara noga med släckning när man lämnar sin bostad.
December är en extra branddrabbad månad och med anledning av det går polis och brandkår ut och uppmanar allmänheten att vara noggranna när de lämnar rum eller bostad där det varit levande ljus utan uppsikt. Se till att släcka efter dig och när det gäller värmeljus så är det viktig att inte ställa dessa för nära varandra då det kan leda till att de blir överhettade av varandra och fattar eld. Lämna heller aldrig barn eller husdjur hemma ensamma med levande ljus.
Nyheter Två män i 20-årsåldern åtalas för olaga frihetsberövande efter att en pojke i yngre tonåren förts in i en bil i samband med att han skulle kliva på en buss i Sigtuna.
Nyheter Valsta klassas som ett utsatt område i den nationella lägesbild som polisen presenterat för 2025. Samtidigt visar flera tidigare utsatta områden i Stockholms län en positiv utveckling.
Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.
Näringsliv Arlanda flygplats hamnar i delad förstaplats när jämförelsesajten Hoppa presenterar sin nya ranking över Europas mest pålitliga flygplatser.
Nyheter Observationer av rovdjur fortsätter att registreras i Sigtuna kommun. Enligt den skandinaviska rovdjursdatabasen Skandobs har det under det senaste året inkommit elva rapporter om lodjur, björn, varg och järv i kommunen.
Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.