Foto: Magnus Granhagen

Uppmanar till avstånd i allahelgonahelgen

Allahegonahelgen är på intåg och kyrkogårdar väntas bli välbesökta.

Kyrkogårdar i kommunen väntas bli välbesökta när Allahelgona inträffar i helgen 31 oktober – 1 november. Svenska kyrkan i Märsta uppmuntrar till att besökare visar extra hänsyn till varenda och tänker på att hålla avstånd. Kyrkorna inom Märsta pastorat; Lunda, Vidbo, Skepptuna, Norrsunda och Skånela håller öppet. Likaså Husby-Ärlinghundra. Det är både öppna kyrkor där man som besökare kan komma in spontant eller med gudstjänster av olika slag.

Kyrkogårdens dag kommer att utgå vid Husby-Ärlinghundra kyrka, istället blir det ett möte utomhus med Ljud- och ljusinstallationen ”Ett ljus i mörkret”. Själva kyrkan kommer att vara stängd mellan kl. 16-20. Högmässor finns på söndagen i samtliga kyrkor.

Du hittar hela programmet här

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening