Foto: Swedavia/Daniel AsplundArlandas tre banorFoto: Swedavia
Upplands-Väsby föreslår ökade flygningar över Sigtuna
Väsbybor och Väsbys kommunstyrelseordförande Mattias Bohman (S) är inte nöjda med att bana 3 kommer att användas mer på Arlanda i sommar på grund av underhåll.
Radio Stockholm rapporterar om att bana 1 och 2 kommer att stängas en månad i taget för underhåll i sommar. Det innebär ökad belastning på bana 3 och fler inflygningar över Väsby. Något som väsbybor och Mattias Bohman (S), kommunstyrelseordförande är missnöjda med. Bohman ha i en skrivelse till Sedavia föreslagit alternativa lösningar för planens flygvägar. Dessa skulle dock leda till att trafiken över Sigtuna istället ökar och det anses inte möjligt att genomföra enligt SWedavia som avvisat Väsbys förslag.
Finns en miljödom Bohman poängterar även att det finns en miljödom som Swedavia ska förhålla sig till. – Swedavia ska göra allt vad de kan för att minska buller över Väsby och det gör man inte i och med detta, sa Bohman till Radio Stockholm.
Under perioden 30 april-20 maj är det bana 2 som är stängd och under perioden 25 juni-12 augusti är det bana 1.
Blåljus En man ska ha onanerat öppet vid Rosersbergs station på torsdagsförmiddagen. Polisen larmades till platsen och en anmälan om sexuellt ofredande är upprättad.
Nyheter Under 2024 rapporterades 312 viltolyckor i Sigtuna kommun, vilket motsvarar 15 olyckor per 1 000 bilar. Siffran placerar kommunen under länstoppen, där Norrtälje har flest olyckor med 37 per 1 000 bilar, följt av Nynäshamn, Ekerö och Nykvarn.
Nyheter Nästa lördag är det dags för Trygghets- och beredskapsdagen i Märsta centrum. Temat i år är ”Du är en del av Sveriges totalförsvar” – och det blir en dag fylld med aktiviteter för hela familjen.
Politik Från sommaren 2029 tar SL över busstrafiken i Sigtuna och Upplands Väsby. Det blir första gången sedan 1990-talet som kollektivtrafiken inte körs av ett privat bolag, rapporterar SVT Stockholm.
Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.
Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.
Blåljus En singelolycka inträffade på söndagskvällen på väg 884 öster om Skånela. En personbil körde av vägen och hamnade i diket mellan Granakurvan och Sälna.
Blåljus En man i Sigtuna blev under lördagen bestulen på sin motorbåt. När båten senare återfanns var motorn bortsågad och flera kablar kapade, rapporterar unt.se.
Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.
Blåljus Under natten till fredagen kallades ambulans till en adress i Märsta för ett misstänkt sjukdomsfall. Väl på plats framkom omständigheter som gjorde att polis tillkallades.