Foto: Märsta Syrianska FC

Upphaussad seriefinal i sjuan

Det stundar seriefinal i Division 7 på tisdag kväll mellan Märsta Syrianska FC och FC Arlanda2.

Bygdens lag har dominerat i sjuan. Märsta Syrianska FC toppar tabellen före FC Arlanda2. Rosersbergs IK2 är trea. På tisdagskvällen möts Märsta Syrianska och FC Arlanda2 på Midgårdsvallen. Ett derby som väntas locka storpublik. Matchen är ordentligt upphaussad i sociala medier. Det finns en viss rivalitet mellan lagen då det gått spelare främst från FC Arlanda till Märsta Syrianska FC.

Märsta Syrianska FC startade förra året av Anda Gunes och Suleyman Moro. Laget klev upp i sjuan direkt. Nu är man på god väg mot sexan, en derbyseger skulle fem poängs ledning inför hösten.

Avspark är 20.15.

Mårtensson blir assisterande sportchef i Örebro Hockey

Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.