Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Upphandling av simhallar stoppas

Sigtuna kommun avbryter upphandlingen om extern drift av kommunens simanläggningar. Beslutet fattades av kultur- och fritidsnämnden den 22 maj med motiveringen att konkurrensen i upphandlingen varit begränsad och att det inkomna anbudet inte uppfyllde kraven på kostnadseffektivitet.

Bakgrunden till upphandlingen är att kommunens simhallar under flera år haft höga driftkostnader. Under 2023 fick kultur- och fritidsnämnden i uppdrag av kommunfullmäktige att utreda och genomföra en alternativ driftslösning. Kommunen skulle fortsatt äga anläggningarna, medan driften överläts till extern aktör.
– Det visade sig vara svårt att uppnå den besparing vi hoppats på, säger Lars Björling (SfS), ordförande i kultur- och fritidsnämnden.

Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, betonar att målet varit att säkerställa effektiv användning av kommunens resurser.
– Vi har en skyldighet att pröva om någon annan kan driva verksamheten mer kostnadseffektivt. I detta fall nådde vi inte hela vägen, säger han.

Det är i nuläget oklart hur frågan om simhallarnas framtida drift kommer att hanteras vidare.

valet2026

Lokalt stöd för Liberalernas nya linje

Nyheter Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.

EXTRA

Förslag om ny idrotts- och eventarena på Midgårdsfältet

Nyheter Kommunledningen har lagt ett förslag om att bygga en ny idrotts- och evenemangsarena på Midgårdsfältetet. Beslut fattas på kommunstyrelsen i mitten av april: - Sigtuna kommun ska skapa goda förutsättningar som möjliggör en meningsfull fritid för invånarna och tack vare den starka ekonomi som vi skapat kan vi nu göra det här, säger Mattias Askerson (M), kommunstyrelsens ordförande, till märsta.nu

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Nyheter Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Humlegården kan bli ny träffpunkt

Nyheter Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Nyheter Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.