Uppgifter: Person med funktionsnedsättning vanvårdas
Sigtuna kommun anklagas för att placera en person med funktionsnedsättning på ett boende där man brister i tillsynen: - Personen sitter ofta hela dagarna utanför en butik, larmar en uppgiftslämnare.
Enligt en uppgiftslämnare till märsta.nu så har Sigtuna kommun köpt plats åt en person med funktionsnedsättning i en norrortskommun på ett privat omsorgsboende. Enligt uppgifterna brister boendet i omsorgen. Personen sitter hela dagarna utomhus utanför en butik där denne stör både förbipasserande och personal i butiken, personen sitter även utan ytterkläder och brukar även kissa på sig. – Personal i butiken är desperata för att lösa problemet enligt uppgifterna, personalen ringer polisen för att få hjälp att avlägsna personen och boende ringer polisen för att få hjälp att hitta personen, berättar uppgiftslämnaren.
Sigtuna kommun ska vara medvetna om problemen som finns på det aktuella hemmet men fortsätter ändå att betala plats. Enligt Sigtuna kommun så är Äldre- och omsorgsförvaltningen insatta i fallet och har kontakt med både anhöriga och omsorgsboendets ägare. En Lex Sarah-anmälan har också gjorts. Kommunen kommer att följa upp fallet, men tillsvidare kommer ingen omedelbar omplacering att ske av den funktionsnedsatta personen. – En av våra huvuduppgifter är att säkerställa att våra brukare har det så bra det är möjligt. Så även i det här fallet. Vi har en bra dialog med boendet och har ett uppföljningsmöte med dem inplanerat, skriver Äldre- och omsorgsförvaltningen i ett uttalande
Nyheter Tullverket stoppade ett omfattande smugglingsförsök på Arlanda efter att en leverans med solpaneler visat sig innehålla stora mängder narkotika.
Nyheter Skidsäsongen är i gång och flera större skidorter har höjt sina priser. För Sigtunabor kan dagskort variera mellan 30 och 390 kronor, beroende på anläggning.
Nyheter Under december genomfördes en jultävling där invånare kunde skicka in bidrag på återbrukade julklappar. Nu har juryn, med representanter från Sigtuna Vatten & Renhållning AB, utsett vinnarna.
Blåljus Ett dött lodjur påträffades under förmiddagen intill E4 norr om avfarten mot Arlanda. Eftersom ingen förare anmält olyckan upprättar polisen en anmälan om jaktbrott.
Nyheter Pendeltågstrafiken påverkas i helgen av omfattande banarbeten. Från natten mot lördag stoppas pendeltågen på delar av sträckan, vilket får konsekvenser för resenärer vid Märsta och Rosersberg station.
Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.
Nyheter Under helgen utförs banarbeten mellan Sollentuna och Upplands Väsby, vilket påverkar Mälartåg, SL och Arlanda Express. Resenärer uppmanas räkna med längre restider.
Notiser En längre period med sträng kyla väntar i kommunen. Redan under de närmaste dygnen sjunker temperaturen till tvåsiffriga minusgrader, och kylan ser ut att hålla i sig i över en vecka.
Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.
Blåljus Trafiken på E4 i södergående riktning påverkas kraftigt efter en olycka i höjd med Knivsta under förmiddagen på lördagen. Flera fordon var inblandade i en så kallad kökrock.
Nyheter Ingress: PRO:s årliga prisundersökning av matkassar visar fortsatt stora skillnader i matpriser runt om i landet. I årets kartläggning deltog dock inga butiker i Sigtuna, Märsta eller Rosersberg.