Polis larmades till ett bråk i Märsta där ett 15-tal ungdomar ska ha varit inblandade strax före klockan 16.
Enligt vittnesuppgifter har en grupp på cirka 15 ungdomar varit inblandade i en misshandel i Märsta, Sigtuna. Incidenten rapporterades klockan 15.53 och enligt vittnet verkar det ha varit en handgemäng där knytnävar användes som vapen.
Inga allvarliga skador har observerats på någon av de inblandade enligt vittnesuppgifter. Trots detta har polispatruller skickats till platsen med anledning av den oroande situationen och risken för att våldsamheterna ska eskalera.
Polisen är på plats för att förhindra ytterligare konfrontationer och säkerställa lugnet i området. Utredning pågår för att klargöra händelseförloppet och identifiera de inblandade ungdomarna.
Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.
Nyheter Föräldrar i Sigtuna fortsätter att dela vabben ojämställt. Under de senaste tolv månaderna stod männen för 38 procent av alla vabbdagar i kommunen – den lägsta andelen på över tio år, enligt Försäkringskassan.
Blåljus Vid 2-tiden i natt inträffade ytterligare ett våldsbrott i Märsta. En man grips misstänkt för grov misshandel. Den utsatte är en kvinna som förts till sjukhus.
Politik Oppositionspartierna Socialdemokraterna, Vänsterpartiet, Miljöpartiet och Centerpartie riktar skarp kritik mot den moderatledda kommunledningens beslut att tacka ja till ett möte med regeringens samordnare för frivillig återvandring.
Nyheter Allt fler småhus i Sigtuna och övriga Stockholms län visar tecken på klimatrisker som kan leda till skador vid extremväder. Enligt en ny sammanställning från If och Anticimex har mer än var fjärde villa i länet brister som kan göra dem sårbara vid exempelvis översvämning eller skyfall.