Foto: Jamshid Jamshidi

Ungdomar slogs i Märsta

Polis larmades till ett bråk i Märsta där ett 15-tal ungdomar ska ha varit inblandade strax före klockan 16.

Enligt vittnesuppgifter har en grupp på cirka 15 ungdomar varit inblandade i en misshandel i Märsta, Sigtuna. Incidenten rapporterades klockan 15.53 och enligt vittnet verkar det ha varit en handgemäng där knytnävar användes som vapen.

Inga allvarliga skador har observerats på någon av de inblandade enligt vittnesuppgifter. Trots detta har polispatruller skickats till platsen med anledning av den oroande situationen och risken för att våldsamheterna ska eskalera.

Polisen är på plats för att förhindra ytterligare konfrontationer och säkerställa lugnet i området. Utredning pågår för att klargöra händelseförloppet och identifiera de inblandade ungdomarna.

EXTRA

Polis misstänker grov våldtäkt mot barn

Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.

Risk för ishalka i Sigtuna kommun

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.

A-traktorer ökar i kommunen

Nyheter Antalet A-traktorer i Sigtuna kommun har ökat de senaste åren, enligt statistik som Newsworthy sammanställt med uppgifter från Transportstyrelsen.