Polis larmades till ett bråk i Märsta där ett 15-tal ungdomar ska ha varit inblandade strax före klockan 16.
Enligt vittnesuppgifter har en grupp på cirka 15 ungdomar varit inblandade i en misshandel i Märsta, Sigtuna. Incidenten rapporterades klockan 15.53 och enligt vittnet verkar det ha varit en handgemäng där knytnävar användes som vapen.
Inga allvarliga skador har observerats på någon av de inblandade enligt vittnesuppgifter. Trots detta har polispatruller skickats till platsen med anledning av den oroande situationen och risken för att våldsamheterna ska eskalera.
Polisen är på plats för att förhindra ytterligare konfrontationer och säkerställa lugnet i området. Utredning pågår för att klargöra händelseförloppet och identifiera de inblandade ungdomarna.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.