Foto: Jamshid Jamshidi/Genrebild

Ungdomar sköt raketer – Polis fick tillkallas

Under söndagskvällen larmades polis till centrala Sigtuna sedan ett antal ungdomar skjutit raketer.

Polisen fick in flera larm om att ungdomar sköt raketer och skrämdes i centrala Sigtuna. Enligt uppgift till märsta.nu var det vid busstationen och minigolfen som det smälldes och att det sköts mot förbipasserande. Polisen uppger för unt.se att det varit mycket av smällande under de senaste dagarna. Det är oklart om polisen fått tag i förövarna samt vilken typ av anmälan som upprättats.

 

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening