Foto: Jamshid Jamshidi/Genrebild

Ungdomar sköt raketer – Polis fick tillkallas

Under söndagskvällen larmades polis till centrala Sigtuna sedan ett antal ungdomar skjutit raketer.

Polisen fick in flera larm om att ungdomar sköt raketer och skrämdes i centrala Sigtuna. Enligt uppgift till märsta.nu var det vid busstationen och minigolfen som det smälldes och att det sköts mot förbipasserande. Polisen uppger för unt.se att det varit mycket av smällande under de senaste dagarna. Det är oklart om polisen fått tag i förövarna samt vilken typ av anmälan som upprättats.

 

Nu kommer Polisens Trygghetsmätning

Nyheter Just nu skickar Polisen ut årets trygghetsmätning till invånare i Sigtuna kommun. Har du fått enkäten i brevlådan? Då kan dina svar påverka tryggheten där du bor.

Högsta sommarjobbslönerna finns i kommunen

Nyheter Sigtunas gymnasieungdomar hör till de som tjänar mest på sina sommarjobb – men det är inte särskilt många som faktiskt jobbar. Det visar nya siffror från Statistiska centralbyrån (SCB).

Förslag: Bygg en boulebana i Sätunaparken

Notiser En boende vid Sätunaparken vill att kommunen bygger en boulebana – något som många äldre i området skulle ha glädje av, menar personen bakom förslaget. Nu ska kommunfullmäktige ta ställning till idén den 17 juni.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening