Ungdomar reser gratis med SL i sommar

SL ger i sommar alla ungdomar födda 2004-2010 ett sommarlovskort: - Nu ger vi det unga Stockholm en unik möjlighet att upptäcka kollektivtrafiken efter år av statliga restriktioner och regleringar, säger Kristoffer Tamsons (M), trafiknämndens ordförande.

För att få fler unga att återvända till kollektivtrafiken har SL:s Trafiknämnd beslutat om att unga födda mellan 2004-2010 ska få ett gratis sommarlovskort.
– Nu ger vi det unga Stockholm en unik möjlighet att upptäcka kollektivtrafiken efter år av statliga restriktioner och regleringar. Detta med den kanske största prova-på-kampanjen i svensk kollektivtrafiks historia. Sätter vi goda vanor hos en ung generation är det något hela samhället vinner på. Där statliga myndigheter sagt nej och stanna hemma, säger vi nu ja, välkomna, res och möts, säger Kristoffer Tamsons (M), trafiknämndens ordförande.

Miljöpartiets Tomas Eriksson, vice ordförande i Trafiknämnden, säger att det är en viktig och somrig satsning på de yngsta resenärerna. Bakom beslutet finns även Kristdemokraterna, Centerpartiet och Liberalerna. Distribution av sommarlovskort kommer att ske inom kort till de ungdomar som är skrivna inom länets 26 kommuner. det kommer att gälla mellan 10 juni-18 augusti. Med sommarlovskortet vill man även sätta goda vanor hos en ung generation, något som hela samhället vinner på i längden enligt Tamsons (M)

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.