Foto: Jamshid Jamshidi/Genrebild

Ungdomar rånade vid fotbollsplan på Ekilla – Man rånad i Sätunaparken

Tre killar från ett innebandylag rånades på sina mobiler under måndag kväll vid fotbollsplanen i Ekilla: - Man hotade dem med stryk, säger Eva Nilsson vid Polisens regionledningscentral till märsta.nu

Händelsen inträffade runt 18-tiden enligt uppgift till märsta.nu. Tre killar i ett innebandylag bestals på mobiler och bankkort av fem äldre maskerade och hotfulla killar. Samtliga var svartklädda. Efteråt rörde sig gänget ner mot Märsta centrum. Polisen har inlett en förundersökning gällande rån.
– Vi fick in det ca fem minuter efter att det hänt och då hade gärningsmännen försvunnit. De blev av med pengar bland annat, vi har inget bra signalement att gå på, säger Eva Nilsson vid Polisen i Stockholm till märsta.nu

Senare under kvällen inträffade ett nytt rån, kl. 23.21, i Sätunaparken:
– En person rånades av ett större gäng, de hade ett pistolliknande föremål. Målsägande gick hem och larmade. De slog honom så att han blöder från huvudet, berättar Eva Nilsson.

Här har polisen inlett en förundersökning om grovt rån. Gärningsmännen tog en väska som målsägande hade med sig och han blev även av med pengar:
– Vi har spårat med hundar men utan resultat, ingen är gripen. De (gärningsmännen) var maskerade med något över ansiktet.

valet2026

Bergqvist fortsatt etta på Liberalernas lista

Politik Pernilla Bergqvist toppar återigen Liberalernas lista inför valet 2026 - Vi går till val med en stark och bred lista — en kombination av lång politisk erfarenhet och ny energi. Det är med ödmjukhet och stolthet som jag tar ansvar att leda Liberalerna mot 2026, säger Pernilla Bergqvist.