Foto: Jamshid Jamshidi

Ungdomar bråkade i Valsta

Några ungdomar bråkade i Valsta under kvällen.

En anmälan om misshandel upprättades efter att några ungdomar bråkat i Valsta. Enligt polisen var det ett rörigt ärende men det finns minst en målsägande i skrivande stund. Någon misstänkt finns inte i nuläget. Orsaken till bråket är oklart. Vinntesuppgifter gör gällande att även tjejer var inblandade i bråket.

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.