Kommunen meddelar att undervisning på Ekillaskolan kommer att schå enligt schema trots strömavbrottet.
Det var under måndagen som Ekillaskolan drabbades av ett kabelbrott på inkommande ström. Bland annat fick föreningar träna i mörker då det inte fanns ström i sporthallen. Ett grävjobb med att åtgärda kabeln väntas vara klart under onsdagen och därefter tar det ca 12 timmar att värma upp lokalerna innan de tas i bruk. Lektioner kommer att pågå enligt schema, i de lokaler som är kalla och strömlösa så kommer man att flytta till andra lokaler i skolan, skriver Sigtuna kommun på sin hemsida.
Notiser Fem personer döms för grov narkotikasmuggling efter att ett paket med möbler visat sig innehålla stora mängder cannabis. Försändelsen stoppades på Arlanda i oktober.
Politik Oppositionsregionrådet Kristoffer Tamsons (M) i Region Stockholm lämnar politiken i samband med höstens val. Det skriver han i ett inlägg på Facebook.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.