Foto: Pressbild

Unander-Scharin ny ordförande för Centerkvinnorna

Centerkvinnorna i Sigtuna kommun valde Marie Unander-Scharin till ordförande efter måndagens årsmöte.

Centerkvinnorna höll årsmöte på måndag kväll och en ny ordförande valdes. Det blir Marie Unander-Scharin som leder arbetet för Centerkvinnorna kommande år. Unander-Scharin har ett stort engagemang för kvinnofrågor båda nationellt och på ett internationellt plan.

En av de frågor hon avser driva handlar om jämställdhet och jämlikhet kring hur deltidsarbete och föräldraledighet påverkar pensionen.
– Sverige har en könssegregerad arbetsmarknad där kvinnodominerade sektorer har lägre löner och sämre villkor. De präglas också av deltidsarbete, sämre karriärutveckling och mer sjukskrivningar. Sammantaget får kvinnor en lägre livsinkomst, vilket ger en lägre pension, säger Unander-Scharin i ett uttalande.

Marie vill också arbeta för att skatten för garantipensionärer sänks eftersom de flesta av fattigpensionärerna är kvinnor. Hon vill också att kostnaden för bil räknas in i bostadsbidraget och att administration av skattebefriade pensionsinkomster mellan myndigheter minskar. Det krävs menar hon nationella riktlinjer för anhörigomsorg för en jämnare fördelning av anhörigansvaret. Hon kommer att driva dessa frågor i nationella forum.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.

EXTRA

Polis misstänker grov våldtäkt mot barn

Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.