Näringslivsdagen är på XPO på onsdag.Foto: Pressbild

UF-företag till Näringslivsdagen

Sigtuna kommuns Näringslivsdag på XPO bjuder också in kommunens många UF-företag: - Det ska bli jätteroligt att ha unga entreprenörer på plats tillsammans med alla etablerade företag i kommunen.

På onsdag är det näringslivsdag på XPO i Arlandastad. Sigtuna kommun har bjudit in hela 26 företag inom Ung Företagsamhet att lära sig mer om företagande och för att sälja sina produkter.

Under dagen kommer det att vara seminarier, mingel och samtal för alla företag i kommunen. UF-Företagen erbjuder från överfallslarm till återanvända ljus. Det är inte bara Arlandagymnasiets företag som är med utan även SSHL har UF.
– Det är väldigt mycket lärdomar man kan få av att driva ett företag. Vi sköter vårt företag på riktigt, med utgifter och inkomster och att lösa de problem som uppstår. Till exempel att vårt lager av strumpbyxor tog slut, eftersom det gick bättre för oss i början än väntat. Vi hittade vår produkt genom egen erfarenhet och ville ta hit den till Sverige. Vi tjejer har ju kort kjol till vår skoluniform och det kan vara kallt på vintern, uppger Ellie Thorstensson och Maria Häggqvist som går på SSHL.

Designbutik nytt tillskott i Marknadsplatsen på Arlanda

Näringsliv Det danska designhuset Illums Bolighus har nu slagit upp portarna på Stockholm Arlanda Airport. Butiken blir vårens sista tillskott på flygplatsens nya Marknadsplats i Terminal 5 – ett område som nyligen blev utsedd till Årets kommersiella plats 2025 av branschorganisationen NCSC.

Exklusiva Fredmans har öppnat på Arlanda

Näringsliv Arlandas nya Marknadsplats i Terminal 5 fortsätter att växa. Nu har Fredmans öppnat sin nya butik i avgångshallen – en destination i sig för resenärer med intresse för klockor, smycken och modeaccessoarer.

Lüttgenau och Askervall prisas av Företagarna

Näringsliv Vid ett evenemang på Hotell Kristina har Företagarna Sigtuna utsett Årets Företagare och Årets Unga Företagare 2025. Utmärkelserna går till entreprenörer som med driv och nytänkande bidrar till det lokala näringslivets utveckling.

Arlanda prisas för Årets kommersiella yta

Näringsliv Marknadsplatsen i Terminal 5 på Stockholm Arlanda Airport har utsetts till vinnare i kategorin ”Årets kommersiella yta < 25 000 m²” vid NCSC Awards, en tävling som arrangeras av branschorganisationen Nordic Commercial Spaces & Communities (NCSC).

Vy lanserar elbusslinje till Arlanda

Näringsliv Vy Flygbussarna blir först i Sverige med att starta en kommersiell elbusslinje mellan Cityterminalen i Stockholm och Arlanda flygplats – helt utan offentligt stöd. Satsningen inleds i maj 2025 som ett sommarprojekt och kan på sikt bli en del av företagets ordinarie trafik.

Benjamin Ingrosso nytt ansikte i Wall of Fame

Näringsliv Artisten och låtskrivaren Benjamin Ingrosso har tagit plats i porträttgalleriet Welcome to my hometown i Terminal 5 på Stockholm Arlanda Airport. Under onsdagen avtäcktes hans porträtt vid en ceremoni där både flygplatsledning, media och resenärer deltog.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening