Gatstenen ska visas på Stora torgetFoto: Street view/Google
Tyck till om Stora gatans nya beläggning
Stora gatans beläggning ska bytas ut och kommuninvånarna bjuds in till att tycka till under processen.
Sigtuna kommun bygger tillfälliga provytor på Stora torget för att testa olika varianter av gatstensbeläggning. När de är på plats kommer kommuninvånare att få titta, testa och tycka till. Syftet med att rusta upp gatan är att skapa en vackrare, tryggare och mer hållbar och lätttillgänglig gatumiljö. Den nya beläggningen ska också bevara och stärka den unika kulturmiljön. – Sträckningen har sett likadan ut sen 900-talet med olika gator, så kallade kulturlager, som gått på olika nivåer under olika århundraden, berättar kommunens projektledare Christine Snäll Åkerblom.
Stora gatan har ett stort upprustningsbehov och senaste gången den renoverades var för 20 år sedan. Anledningen till att den renoveras nu är på grund av att marken sjunkit på vissa ställen vilket gör gatan svåråtkomlig samt att vatten inte rinner undan i brunnar dom det ska. Om ungefär två veckor ska provytorna finnas på plats. Då kan man lämna synpunkter via Sigtuna kommuns hemsida. Man kan också träffa kommunens representanter på Stora Torget 21 mars.
Blåljus Strax före midnatt larmades polis till Sätunaområdet med anledning av skottlossning mot en bil. En man har gripits misstänkt för bland annat mordförsök.
Nyheter Nästa vecka väntas minusgrader och snö i länet. Trafikverket förbereder därför intensifierad snöröjning och halkbekämpning på de större vägarna i kommunen. Vägar med mycket trafik prioriteras först, bland annat E4/Uppsalavägen, E20, E18 samt viktiga bussstråk och vägar till industriområden.
Nyheter Från den 1 december 2025 träder nya regler för bygglov i kraft. Syftet är att göra det enklare och tydligare för dig som ska bygga eller göra förändringar på din fastighet.
Nyheter Allt fler ungdomar i Sverige gör värnplikt. Under 2025 påbörjar 8 250 personer sin grundutbildning, vilket är 830 fler än året innan. Ökningen följer riksdagens beslut om att successivt stärka försvaret de kommande åren.
Nyheter Sigtuna kommun ligger under de nya gränsvärdena för luftföroreningar enligt EU:s kommande luftkvalitetsdirektiv. En analys från Hjärt-Lungfonden visar att halterna av partiklar och kvävedioxid i kommunen håller sig på godkända nivåer, vilket bidrar till bättre folkhälsa.