Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Två trafikolyckor under kvällen

En person fick föras till sjukhus efter en MC-olycka i Skepptuna under kvällen. I en annan olycka klockan 20.30 uppstod framkomlighetsproblem på E4:an.

Klockan 19.30 körde en MC ut på en åker och föraren ådrog sig skador. Enligt polisen fick föraren sedan föras till sjukhus med okänt skadeläge, föraren ska ha varit vaken och talbar. Polisen uppger att det inte finns någon brottsmisstanke.

Vid en annan trafikolycka på E4:an vid Eurostop körde en bil in i mitträcket. Mycket bildelar och metalldelar från räcket hamnade i vägbanan varpå brandkår fick sanera under en tid. Klockan 21.45 var beskedet från Storstockholms räddningscentral att man lämnat platsen. Det är oklart om någon fick föras till sjukhus i samband med olyckan.

Markbrand vid E4 i Rosersberg

Nyheter En markbrand bröt under tisdagsmorgonen ut i närheten av E4 mellan Märsta och Rosersberg. Räddningstjänsten var snabbt på plats och branden kunde släckas inom kort.