Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Två trafikolyckor under kvällen

En person fick föras till sjukhus efter en MC-olycka i Skepptuna under kvällen. I en annan olycka klockan 20.30 uppstod framkomlighetsproblem på E4:an.

Klockan 19.30 körde en MC ut på en åker och föraren ådrog sig skador. Enligt polisen fick föraren sedan föras till sjukhus med okänt skadeläge, föraren ska ha varit vaken och talbar. Polisen uppger att det inte finns någon brottsmisstanke.

Vid en annan trafikolycka på E4:an vid Eurostop körde en bil in i mitträcket. Mycket bildelar och metalldelar från räcket hamnade i vägbanan varpå brandkår fick sanera under en tid. Klockan 21.45 var beskedet från Storstockholms räddningscentral att man lämnat platsen. Det är oklart om någon fick föras till sjukhus i samband med olyckan.

upphandlingen av bolt

Oklart om Bolt-domen överklagas

Nyheter Det är ännu oklart om Sigtuna kommun kommer överklaga Förvaltningsrättens dom om att Bolt inte får vara med i upphandlingen.

VR kommer köra åt Mälardalståg från december 2026

Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.

Var tionde tåg i kommunen försenat under september

Nyheter Tågen till och från stationerna i kommun fortsätter att ha problem med punktligheten. Under september kom var tionde tåg mer än fem minuter sent till stationerna i Märsta, Arlanda C och Rosersberg, rapporterar Newsworthy.