Häktningsförhandling hölls i SigtunaFoto: Jamshid Jamshidi/Arkiv
Två personer häktade efter misstänkt människorov i Sigtuna
Två män, en 22-åring från Märsta och en 20-åring från Stockholm, har häktats misstänkta för olaga frihetsberövande efter den uppmärksammade händelsen vid en busshållplats i Sigtuna förra veckan
Händelsen inträffade vid 15-tiden på onsdagen, då vittnen slog larm om att en person tvingats in i en bil av två personer vid en busshållplats i Sigtuna. Kort därefter kunde den bortförda personen lokaliseras av polis.
En förundersökning inleddes om människorov, och under fredagen hölls häktningsförhandlingar mot de båda misstänkta männen. De häktades då på sannolika skäl misstänkta för olaga frihetsberövande.
Kammaråklagare Anton Frykstrand, som leder förundersökningen, bekräftar att ärendet är i ett tidigt och känsligt skede och vill därför inte kommentera detaljer kring utredningen. De båda häktas med fulla restriktioner men har nekat till anklagelserna.
Nyheter Två män i 20-årsåldern åtalas för olaga frihetsberövande efter att en pojke i yngre tonåren förts in i en bil i samband med att han skulle kliva på en buss i Sigtuna.
Nyheter Valsta klassas som ett utsatt område i den nationella lägesbild som polisen presenterat för 2025. Samtidigt visar flera tidigare utsatta områden i Stockholms län en positiv utveckling.
Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.
Näringsliv Arlanda flygplats hamnar i delad förstaplats när jämförelsesajten Hoppa presenterar sin nya ranking över Europas mest pålitliga flygplatser.
Nyheter Observationer av rovdjur fortsätter att registreras i Sigtuna kommun. Enligt den skandinaviska rovdjursdatabasen Skandobs har det under det senaste året inkommit elva rapporter om lodjur, björn, varg och järv i kommunen.
Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.