Skottlossningen i JärfällaFoto: Brottsplats StockholmSkottlossningen i JärfällaFoto: Brottsplats Stockholm
Två personer gripna i Märsta efter stor polisinsats
En man och en kvinna greps i Märsta efter en skottlossning i Järfälla under tisdagskvällen, rapporterar Aftonbladet.
Polisinsatsen pågick vid 23.30-tiden, enligt Aftonbladet. Det var under tisdagskvällen som två personer attackerade en man i en Ica-butik i Järfälla. De avlossade sedan skott mot mannen, men missade. Gärningspersonerna flydde från platsen i en svart Peugot, skriver Aftonbladet. Bilen hittades i Märsta och två personer, en man och en kvinna, greps, enligt tidningen. Bilder från platsen visar hur insatsstyrkan genomsöker en bostad vid adressen personerna greps på. Den svarta flyktbilen har även bärgats bort. Händelsen utreds som försök till mord.
Notiser Antalet parkeringsanmärkningar i Sigtuna kommun ökade under 2025 jämfört med året innan. Totalt utfärdades 15 660 parkeringsböter under året, att jämföra med 15 357 under 2024.
Nyheter En 39-årig man från Märsta har dömts för försök till våld mot tjänsteman och våldsamt motstånd efter en händelse på Centralen i Stockholm i juni förra året.
Politik Humlegården föreslås utvecklas till en gemensam träffpunkt med bland annat bibliotek och kontaktcenter. Det framgår av en förstudie som nu har presenterats för kommunen.
Nyheter Tullverket stoppade ett omfattande smugglingsförsök på Arlanda efter att en leverans med solpaneler visat sig innehålla stora mängder narkotika.
Nyheter Skidsäsongen är i gång och flera större skidorter har höjt sina priser. För Sigtunabor kan dagskort variera mellan 30 och 390 kronor, beroende på anläggning.
Nyheter Under december genomfördes en jultävling där invånare kunde skicka in bidrag på återbrukade julklappar. Nu har juryn, med representanter från Sigtuna Vatten & Renhållning AB, utsett vinnarna.
Blåljus Ett dött lodjur påträffades under förmiddagen intill E4 norr om avfarten mot Arlanda. Eftersom ingen förare anmält olyckan upprättar polisen en anmälan om jaktbrott.
Nyheter Pendeltågstrafiken påverkas i helgen av omfattande banarbeten. Från natten mot lördag stoppas pendeltågen på delar av sträckan, vilket får konsekvenser för resenärer vid Märsta och Rosersberg station.