Nya styrelsen från vänster: Erik Glans, Sebastian Silva-Leander, Lowe Börjeson, Catarina Kignell-Lallo, Helena Hjelm.Foto: Pressbild

Två ordföranden för Miljöpartiet

Miljöpartiet i Sigtuna har i samband med sitt årsmöte valt två ny ordföranden.

Nya ordföranden i MP Sigtuna valdes i samband med årsmötet förra veckan. Erik Glans och Helena Hjelm delar på ordförandeskapet.
– Miljöpartiets medlemsantal ökar. Vi ser fram emot att lyfta klimat- och miljöfrågorna högre på agendan i kommunen. Miljöpartiet kommer att vara drivande för långsiktighet i samhällsplaneringen, med bland annat bättre kollektivtrafik och att skog och naturområden bevaras, säger Erik Glans

Helena Hjelm säger att miljö, klimat och hållbarhet är viktigt för många invånare och att man kommer lyssna på invånare, föreningar och företagare när man utvecklar sin organisation och politik. MP har två mandat som innehas av Jan Franzén och Lowe Börjesson.

regionsvalet

Längst väntetider till BUP i Stockholm

Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)