Två omhändertagna efter bråk på flygplan

Ett bråk uppstod ombord på ett flygplan som anlände till Arlanda, vilket resulterade i att polisen tillkallades. Incidenten inträffade på eftermiddagen den 25 maj.

När planet landade, omhändertog polisen en man i 35-årsåldern och en kvinna i 55-årsåldern med stöd av lagen om omhändertagande av berusade personer (LOB). Enligt polisens rapport hade de två individerna hamnat i en tvist som eskalerade, men ingen brottslig handling hade begåtts, och därför upprättades ingen polisanmälan. Polisens insats säkerställde att situationen kunde lösas utan ytterligare incidenter och att flygplanets övriga passagerare kunde lämna planet tryggt och säkert.

Sigtuna utan pris på Arkitekturgalan

Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.

Ökad skyddsjakt på vildsvin i Eneby och väg 263

Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.