Foto: Jamshid Jamshidi

Två och ett halvt års fängelse för våldtäkt mot barn

En 23-årig man döms till fängelse i två år och sex månader för våldtäkt på en 14-årig flicka på en parkering i Märsta.

14-åringen var påverkad av alkohol och kunde enligt rätten inte värja sig mot den äldre mannen som först frågade om han fick massera henne men sedan våldtog henne i en bil på en parkeringsplats i Märsta i somras. Mannen döms nu till fängelse i 2,6 år. Mannen uppgav för rätten att flickan var med på att ha sex men att han inte visste att hon var 14 år utan hon hade uppgett att hon var 18 år.

Flickan och mannen skrev till varandra via Snapchat och bestämde därefter träff. Mannen bjöd på sprit i baksätet på bilen samtidigt som de såg på film. 14-åriga flickan är inte den första som mannen haft kontakt med utan polisen kunde via hans telefon se att han kontaktat flera unga flickor i syfte att träffa dem och att han uppgav lägre ålder än vad han i själva verket var. Mannen åtalades också för försök till misshandel eftersom han vid tillfället bar på hepatit b, tingsrätten ansåg att det inte var styrkt att han haft uppsåt att smitta flickan med sjukdomen.

Läs mer: 23-åring åtalas för våldtäkt mot barn

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening