Foto: Polisen

Två nya misstänks för mordet

Två personer har delgivits misstanke för inblandning i mordet vid busshållsplatsen i Steninge i oktober.

Två personer har sedan tidigare häktats och släppts för mordet på en 25-årig man i Steninge i oktober. De båda ska vara fortsatt misstänkta. Nu har ytterligare två delgivits misstanke rapporterar Aftonbladet Det ena misstänks för inblandning i mordet och en för skyddande av brottsling. 

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.

budget 2026

Sigtunas budget för 2026 antagen – satsningar och sänkt skatt

Politik Sigtuna kommunfullmäktige har antagit mål och budget för 2026. Beslutet innebär satsningar på kultur- och fritidsliv, renoveringar av idrottshallar och skolmiljöer samt fortsatta insatser för trygghet och integration. Samtidigt sänks kommunalskatten med 20 öre till 19,50 procent.