Skolor och förskolor i kommunen kan nu söka medel för att köpa läromedel eller litteratur. Foto: Genrebild/märsta.nu
Två miljoner till skolorna för att motverka ”läskris”
För att motverka en enligt Skolverket pågående läskris i Sverige satsar regeringen vidare på att öka tillgången till litteratur i landets förskolor och skolor.
I år får Sigtuna kommun möjlighet att ta del av 1 924 696 kronor i statligt stöd för inköp av skön- och facklitteratur. Pengarna är en del av ett statsbidrag som infördes 2024 och som nu fördelas över landets kommuner. I hela Stockholms län rör det sig om drygt 76 miljoner kronor, vilket motsvarar omkring 380 000 nya böcker.
Syftet med bidraget är att stärka skolbiblioteken och öka barns och elevers läslust. – Om vi inte vänder läskrisen riskerar vi att få en generation av funktionella analfabeter, säger skolminister Lotta Edholm i ett uttalande, och betonar vikten av att fylla hyllorna med mer litteratur.
Satsningen sker mot bakgrund av att var fjärde elev i Sverige enligt Skolverket har otillräckliga läsfärdigheter. Med årets beslut får Sigtunas skolor och förskolor nu möjlighet att göra nya bokinköp för nästan två miljoner kronor.
Nyheter Den 16 april fanns det 228 platsannonser för lediga jobb i Sigtuna kommun publicerade via Arbetsförmedlingen. Annonserna motsvarade totalt omkring 700 tjänster.
Notiser Ett tydligt norrsken lyste upp himlen över Märsta natten till tisdagen den 16 april. Fenomenet började vid 23.20-tiden på onsdagskvällen och varade i omkring en timme.
Nyheter Biståndsorganisationen Human Bridge, som har en anläggning i Rosersberg, uppmanar allmänheten att tillfälligt avstå från att lämna kläder i deras insamlingskärl under påskhelgen.
Notiser Kommunen har tidigare arrangerat en rad fysiska möten om tonåringars trygghet. Nu kommer ytterligare ett möte, denna gång i digital form. Fokus kommer vara på att minska risken att ungdomar hamnar i kriminalitet.
Notiser Det är just nu högtryck hos klottersanerare i kommunen, orsaken är att det klottras mer än vanligt. Kommunen uppmanar nu allmänhet att dels sluta klottra, men även att man anmäler klotter snabbt.
Politik Region Stockholm planerar att tillföra 30 miljoner kronor till Karolinska Universitetssjukhuset för att korta ner vårdköerna. Beslutet väntas tas vid hälso- och sjukvårdsnämndens möte den 15 april.