Två miljoner till lovskola

Regeringen gav länets kommuner drygt 40 miljoner kronor för att arrangera lovskola.

Sigtuna kommun fick strax över två miljoner kronor av regeringen för att arrangera lovskola i sommar. Det var bland den högsta summan i länet, bara fyra andra kommuner fick mer. Regeringen gav drygt 41 miljoner till de 26 kommunerna, totalt var det 323 ansökningar från olika skolor. Summan per elev är högst 1500 kronor per vecka.

leptitox

Lovskola under sommaren riktar sig till elever som riskerar att inte nå behörighet i nationellt program t gymnasiet, de har rätt till undervisning under skollov.
– Vi har lagstadgat om rätt till lovskola för elever som behöver det i åttan och nian. Och vi ser att det ger fler elever kunskaperna som krävs för behörighet. Det här statsbidraget ger kommuner och friskolor rätt att ordna mer och bra lovskola, säger Gustav Fridolin (MP), utbildningsminister.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.

EXTRA

Polis misstänker grov våldtäkt mot barn

Nyheter Omständigheterna kring det grova brottet som inträffade på Migrationsverkets återvändandecenter är fortsatt oklara, men nu verkar ändå brottsrubriceringen offentlig. Det rör sig om grov våldtäkt mot barn.

Risk för ishalka i Sigtuna kommun

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för plötslig ishalka i Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll klockan 19.00 till torsdag morgon klockan 10.00.

A-traktorer ökar i kommunen

Nyheter Antalet A-traktorer i Sigtuna kommun har ökat de senaste åren, enligt statistik som Newsworthy sammanställt med uppgifter från Transportstyrelsen.