Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv

Två män bråkade i säkerhetskontrollen

Under fredagskvällen kallades polisen till säkerhetskontrollen på Arlanda efter att två män i 45-årsåldern hamnat i bråk.

Skyddsvakter var tvungna att ingripa för att förhindra att de två männen skulle slåss rapporterar UNT.se. Polisen tog över hanteringen av situationen från säkerhetsvakterna när de anlände, men ingen person skadades. En polisanmälan om misshandel upprättades efter händelsen, som inträffade vid 20:30 på fredagskvällen.

Barnmorskor i Märsta gör hembesök efter förlossning

Nyheter Nyblivna föräldrar i Märsta erbjuds nu hembesök av barnmorskor för att öka tryggheten och ge stöd efter förlossningen. Projektet, som startade som pilot i Rinkeby, har nu permanentats och sprids till flera mottagningar inom Region Stockholm.

valet2026

Lokala V-politiker på riksdagslistan

Politik Vänsterpartiet Märsta–Sigtuna får två representanter på partiets riksdagslista inför valet 2026. Leo Ahmed och Marta Aguirre har nominerats till listan som fastställdes vid en valkonferens i slutet av januari.