Foto: Daniel Iskander

Två män anhölls med falska pass

Gränspolisen grep två personer med falska pass på Arlanda under torsdagen.

Vid 14.30 ertappades två män med falska pass i gränskontrollen. Polis tillkallades som grep männen. Åklagaren beslutade om att anhålla dem. De båda passhandlingarna togs i beslag och en anmälan om falsk urkund upprättades.

Bilbrand skapade köer mot Arlanda

Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.

Stor risk för gräsbrand under onsdagen

Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.

Lodjursjakten stoppas

Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.