Foto: Jamshid Jamshidi

Två häktade för Arlandavåldtäkt

De två männen som misstänks för våldtäkt på Arlanda i helgen har häktats.

Männen som är 19 och 22 år gamla häktades på fredagen på sannolika skäl misstänkta för våldtäkt uppger Aftonbladet. Båda förnekar brott. 19-åringens advokat säger att det som hänt varit ömsesidigt. 23-åringens advokat vill inte kommentera alls.

Den misstänkta våldtäkten ska ha skett natten mot 31:a mars på Radisson Blu i Sky City. Målsägande är enligt tidningen två unga flickor och det var hotellpersonal som larmade polisen. Ärendet hanteras av polisens specialgrupp för våldtäktsutredningar Riv.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.