Två gripna för förberedelse till rån

Två personer som greps misstänkta för narkotikabrott misstänks nu också för förberedelse till rån.

Det var vid 4.30 i morse som polis kontrollerade en bil på Steninge Allé. I bilen sov två personer. Då det fanns saker i bilen greps de två misstänkta för förberedelse till rån. Polisen uppger att det rör sig om verktyg som kan användas i samband med rån. De två misstänks även för narkotikabrott. Polisen kommer under dagen hålla förhör med personerna och därefter kontakta jouråklagare för eventuellt anhållande.

Vid lunchtid meddelades att de gripna anhållits.

Uppdaterad kl. 13.28

valet2026

Askerson etta på Moderaternas lista

Politik Moderaterna har fastställt sin lista till fullmäktige, den toppas inte oväntat av kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson - Jag tackar för förtroendet att få toppa listan och tycker det är väldigt positivt att vi har en så bra mix av både nya och erfarna kandidater, säger han i ett uttalande.

Fler vapenbrott – narkotikabrotten minskar

Nyheter Antalet anmälda vapenlagsbrott ökade i Sigtuna kommun under 2025, samtidigt som flera andra brottstyper minskade. Det visar en genomgång av Brottsförebyggande rådets preliminära statistik som Newsworthy har gjort.

Singelolycka på Bilbyvägen

Nyheter Under kvällen inträffade en singelolycka på Bilbyvägen, väg 915, mellan Bärmö och Sigtuna industriområde. Räddningstjänsten ryckte ut till platsen.

Axelsson kritisk till visselblåsarfunktionen

Politik Marie Axelsson (S) riktar skarp kritik mot Sigtuna kommuns visselblåsarfunktion och har lämnat en interpellation till kommunfullmäktige som ska besvaras av Kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M).