Foto: Genrebild/Jamshid Jamshidi

Två gripna efter inbrott hos bilfirma

Två personer greps under natten sedan en bilfirma i Rosersberg haft inbrott.

Polisen larmades till bilfirman i Rosersberg under natten efter att inbrottslarmet gått och det synts en person inne på bilfirmans område. Polisen får vid ankomst kontakt med vittnen som sett två personer hoppa över staketet och lämna området. I damband med ett fordonsstopp kontrolleras en man som sedan grips och en annan man spåras upp med hundpatrull och grips. Det är oklart hur brottet rubriceras.

stormen anna

Ovädret Anna är över

Notiser SMHI har plockat bort vädervarningen för kommunen och östra Svealand. Ovädret Anna påverkar inte längre kommunen eller resterande del av Uppland.

Stormen Anna

Stor påverkan på flyget

Nyheter Flygtrafiken vid Arlanda påverkas av stormen Anna, som för med sig kraftigt vinterväder och omfattas av en orange varning i delar av Sigtuna kommun.