Gränspolisen på ArlandaFoto: Street view/Google

Två gripna efter guld- och kontantbeslag på Arlanda

Polisen slog till på Arlanda under onsdagen och beslagtog guld och kontanter till ett värde av 2,7 miljoner kronor. I samband med insatsen greps två personer.

Polisen på Arlanda tog under onsdagen, efter tips från Tullverket, hand om guld och kontanter till ett värde av 2,7 miljoner kronor från tre personer. Ett samtal från Tullverket ledde till polisens ingripande när de hittade en resväska med betydande kontantsumma på väg ut ur landet. En individ arresterades i samband med detta för grovt penningtvättbrott när polisen upptäckte 1,4 miljoner kronor i väskan.

Senare samma dag fick myndigheterna information om en annan individ som skulle resa ut med guld till ett värde av 1,2 miljoner kronor. Polisen misstänkte att både guldet och 73 000 kronor i kontanter kunde ha kopplingar till olaglig verksamhet. Dessa personer greps också, misstänkta för grov näringspenningtvättbrott bland annat. Två av de tre personerna har blivit anhållna enligt åklagarens beslut.

Mord i Sigtunafjärden

51-årig man åtalas för mordet

Nyheter Åklagare har i dag väckt åtal mot en 51-årig man för mord på en kvinna som hittades död i en vak i Sigtunafjärden i januari 2015 i Sigtuna.